Pol Pot megyére emlékeztek Szegeden
A Kommunizmus Diktatúrák Áldozatainak Emléknapja alkalmából két kiállítás is nyílt Szegeden, a kormányhivatal Rákóczi téri épületében. 59 évvel ezelőtt, 1946 február 25-én tartóztatták le és hurcolták a Szovjetunióba Kovács Bélát, a Kisgazdapárt vezetőjét. Ettől kezdve Magyarországon a folyamatok a kommunista diktatúra felé haladtak. Az országgyűlés 2000-ben nyilvánította ezt a napot emléknappá.
A február 24-i megnyitón Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnöke felidézte, hogy Csongrád megyét Pol Pot megyének nevezték. A Komócsin-klán tevékenysége jól szimbolizálja a rendszer működését - tette hozzá. Id. Komócsin Mihály karrierkommunista fiának dolgozószobáját rendezték be most, aki saját megyéjének tartotta Csongrádot. Ő volt az akivel szemben 1985-ben Király Zoltán jutott a diktatúra parlamentjébe, nehéz pillanatokat szerezve az állampárt nómenklatúrájának. A kor hangulatát tükröző kiállítást Pártkontroll – A szocialista közigazgatás Csongrád megyében címmel láthatja a nagyközönség.
A Csongrád megyei közigazgatás történetéről szóló kiállítás megnyitóján Homoki-Nagy Mária tanszékvezető egyetemi tanár felidézte: a megye fogalma az államalapítástól folyamatosan jelen van hazánkban. A professzor felidézte a vármegyerendszert, és vezetője, az ispán tevékenységét, majd a 150 évre berendezett török közigazgatás időszakát. A vármegyék a polgári berendezkedés szempontjai szerint alakultak át az 1867-es kiegyezést követően, mely a trianoni döntésig eredeti formájában fennmaradt, ám később, a szocialista időkben sem tudták kitörölni a megye jelentőségét a köztudatból - szögezte le. „Az emberek számára fontos az önkormányzatiság, s az, hogy ez a szervezet értük működjön” – mondta Homoki-Nagy Mária.
szegedma.hu / MCOnet