Egyedülálló laboratóriumok a szegedi egyetemen
A Szegedi Tudományegyetemen uniós támogatással alakítottak ki kettő, az országban egyedülálló szolgáltató laboratóriumot, amelyek a kutatásban és az orvosi diagnosztikában használhatók.
Az SZTE szorosan együttműködik a Debreceni Egyetemmel és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával a molekuláris medicina területén folyó kutatásokban, melynek keretében a három intézményben egymilliárd forintos uniós támogatásokkal közös szolgáltató laboratóriumokat alakítanak ki. Az egyik laboratóriumban új képalkotó eljárásokat vezetnek be egy nagy felbontású pásztázó elektronmikroszkóp és a hozzá kapcsolódó eszközök segítségével. Az új módszer az eddigi évekig tartó vizsgálati folyamatot hetekre rövidíti.
Groma Gergely tudományos munkatárs biokémikus sejtszorter műszerrel dolgozik
A másik laboratóriumban az egyes élő sejtek fizikai elkülönítését tudják elvégezni. Groma Gergely, az SZTE Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika tudományos munkatársa által említett példa szerint, a tumorsejtek a gyakori osztódás miatt nagy számú mutáción esnek át, így kialakulhat olyan változat, mely ellenállóvá válik a terápiára, ami a betegség kiújulásához vezethet.
MTI/T.D.