Forradalmi megemlékezés a Várkertben
A megyei kormányhivatal, a közgyűlés és a jobboldal Szegeden együtt emlékezett a magyar forradalom és szabadságharc hőseire.
“Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc az azóta eltelt több, mint másfél évszázad alatt a magyar szabadság szimbólumává vált” – mondta B. Nagy László országgyűlési képviselő, Csongrád megye fejlesztési biztosa. A jogi küzdelem, majd a harcok, az egész magyar nemzet sorsáról szóltak - tette hozzá. A szónok leszögezte: a jövőnkért, függetlenségünkért, önrendelkezésünkért küzdöttünk. Az egységet akkoriban a hazaszeretet teremtette meg, ebben bárók és parasztok egyek voltak - jelentette ki. A főnemesi családból érkező gróf Batthyány Lajos, a polgári származású Klauzál Gábor, a paraszti sorból felemelkedő Petőfi Sándor célja azonos, ugyanazért a magyar hazáért akartak tenni.
B. Nagy László országgyűlési képviselő, Csongrád megye fejlesztési biztosának ünnepi beszéde
Hármunkról: a nemzeti költő Petőfiről, a forradalom miniszterelnökéről, Batthyányról, valamint a Szegedhez kötődő Kaluzálról külön megemlékezett az ünnepi szónok. Klauzál szegeden végzett friss jogászként állt Csongrád vármegye szolgálatába, majd 1827-ben a megye országgyűlési követévé választották. A Batthyány-kormány tagjaként Deák Ferenc mellett a mérsékeltebb irányvonalat képviselte. Később országgyűlési képviselőként vett rész a Kiegyezést előkészítő munkában. A szónok végezetül párhuzamot volt a történelmi távlatba került forradalom és jelenünk között: \"ahogy 168 éve, ma is, nekünk, a magyar nemzet tagjainak kell meghatározni a nemzet jövőjét.”
Szegedma.hu / MCOnet